Čím jsou charakteristické a v čem jsou unikátní barvy, které jsou doplněny o tepelněizolační vlastnosti? V jakých prostorách, situacích a na jaké materiály je můžete použít? Uvedeme si také příklad podobné barvy, její charakteristiku a způsob aplikace.
K čemu slouží tepelněizolační schopnost barev?
Při výběru vhodné interiérové barvy můžete zvážit několik faktorů, přičemž jedním z nich jsou i vlastnosti barev, se kterými máme v úmyslu pracovat. Některé nátěry se vyznačují specifickými schopnostmi vhodnými pro použití v různých situacích. Příkladem jsou termoizolační, respektive tepelněizolační vlastnosti barev , jejichž hlavním účelem je předcházet kondenzaci. Tento typ barev využijete například v prostorách, které nelze zvenčí zateplit, respektive hledáte-li cenově výhodnější a praktičtější alternativu ke klasickému zateplení. Pozitivní výsledky vám přinese také u studených stěn v domácnosti a pokud chcete zabránit úniku tepla z místnosti.
Například v zimním období má teplý vzduch v interiéru schopnost na sebe vázat více vlhkosti než studený vzduch v exteriéru. Při určité teplotě má takovýto teplý vzduch schopnost kondenzovat, a to hlavně na studených plochách, které tvoří převážně tepelné mosty v konstrukci, stěny jako betonové překlady a pod. Nejméně větranými částmi místnosti jsou rohy, kde je nejmenší cirkulace vzduchu a problémem jsou i severní stěny budov, které jsou nejchladnější. Pokud chceme zabránit kondenzaci vodních par na těchto problematických místech, máme k dispozici několik možností. Tou první je pravidelná výměna vzduchu, tedy větrání, vyzkoušet lze také zateplení obvodového pláště ze strany exteriéru a velmi účinně nám může pomoci i tepelněizolační barva Premio Thermo .
Tato barva vyniká svými vlastnostmi díky použití speciálního tepelně izolačního plniva, které tvoří micro skleněné duté kuličky s velmi tenkou stěnou naplněné vzduchem a vytvářející izolační vrstvu. Plnivo výborně odráží teplo a zvyšuje povrchovou teplotu problematických povrchů stěn, díky čemuž odstraníme příčinu vzniku plísní tak, že zvýšíme povrchovou teplotu stěny, na které nebude docházet ke kondenzaci vody a plísně nebudou mít podmínky k množení. A to vše bez použití protiplísňových přípravků, které odstraňují až důsledek kondenzace, tedy samotnou plíseň.
Která barva vám nabízí tepelnou izolaci?
Praktickým příkladem kvalitní interiérové barvy s tepelně izolačními vlastnostmi je bílá barva Premio Thermoz dílny slovenského výrobce Slovlak zaměřeného na produkci laků, barev a lazur. Zajímavou charakteristikou této barvy je také její vynikající krycí schopnost, jakož i protiplísňové a otěruvzdorné kvality či stupeň bělosti na úrovni min. 89 % (BaSO4). Jedná se o nátěr plněný jemným dutým keramickým plnivem, který si najde využití především v kuchyni, koupelně a v dětských pokojích. Na barvu se současně lze spolehnout při malování různých reprezentativních prostor a vaše očekávání nezklame ani v případě vnitřních nátěrů na omítky, sádrokartonové a dřevotřískové desky či dokonce na betonové panely.
V momentě aplikace barvy je třeba dbát na to, aby byl podklad adekvátně připraven k malování, což znamená zajistit jeho dostatečnou suchost a pevnost, jakož i očistit od případného znečištění. Nové omítky by měly samozřejmě být nejprve vyzrálé, zatímco starší omítku je standardně třeba zbavit původního nátěru, který již postupem času ztratil svoji soudržnost. Barvu Premio Thermo lze nanést v jedné až dvou vrstvách s intervalem zasychání přibližně 4 až 6 hodin pro každou vrstvu. Pro dosažení co nejlepších výsledků nezapomínejte na důslednou penetraci před malováním, například s pomocí účinného penetračního nátěru Penakryl a v případě potřeby také ošetřete ty části podkladu, které jsou poškozeny plísněmi vhodným protiplísňovým přípravkem.