Jakým způsobem byste měli chránit dřevěné povrchy vystavené působení počasí a dřevokazných organismů? Na které produkty se při této práci můžete spolehnout, jak fungují a co nejdůležitější byste o nich měli vědět?
Proč a kdy nepodcenit impregnaci dřeva?
Pokud chcete podkladům ze dřeva ve vaší domácnosti zajistit dlouhou životnost a kvalitu, je třeba ochránit je před vlivy vnějšího prostředí, především před vlhkostí , slunečním zářením a dřevokazným hmyzem . Na tyto okolnosti se vyplatí myslet už při výstavbě dřevěných konstrukčních prvků, například zakrýt dřevěný zahradní altán střechou, odstranit bujnou vegetaci z jeho bezprostřední blízkosti nebo uložit dřevěný podklad na jiný materiál v určité minimální výšce nad zemí, tedy aby se přímo země dřevo nedotýkalo. Účelem podobných opatření je zabránit hromadění vlhkosti ve dřevě, která postupem času povede ke vzniku plísní.
Dřevěný altán, terasa, zahradní nábytek, plot či brána vyžadují v první řadě impregnaci, která jim poskytne dostatečnou odolnost nejen před vodou a vlhkostí, ale i UV zářením a jiným vlivem počasí. Pomocnou ruku vám v tomto směru podává ochranný impregnační olej na dřevo Limba pronikající do hloubky dřeva, který lze aplikovat také v interiéru a starší nátěr postačí přetřít bez potřeby jeho odstraňování. Produkt obsahuje lněný olej, díky kterému plní zároveň estetickou funkci, jelikož podtrhuje přirozenou strukturu dřeva a na jeho povrchu zanechává hladkou vrstvu, která je i příjemná na dotek. Dostupný je buď v bezbarvém provedení nebo odstínech dub, ořech, třešeň, teak či palisandr.
Na co myslet při obnově dřevěných podkladů?
Pokud zase chcete zabránit tomu, aby vaši dřevěnou konstrukci, podlahu, okenice nebo nábytek napadl dřevokazný hmyz, případně houby, vsaďte na insekticidní a fungicidní přípravek na dřevo Drevosan Profi+, jehož plusem navíc je protiplísňová ochrana. Tento prostředek se používá jako spodní nátěr pod vodou ředitelnou, respektive syntetickou barvu, neředí se vodou a je připraven přímo k použití. Zasychá v intervalu přibližně od čtyř do šesti hodin a pokud máte zájem o dosažení co nejlepších výsledků, měli byste dbát na jeho rovnoměrnou aplikaci na zvolený dřevěný povrch.
Co se týče frekvence obnovy dřevěných konstrukčních prvků a podkladů ze dřeva umístěných v exteriéru, jejich údržbu byste měli v ideálním případě realizovat jednou za pololetí. Na tento časový interval však může mít vliv druh použitého dřeva, rozsah jeho mechanického zatížení či to, do jaké míry na něj působí vlhkost a jiné povětrnostní faktory.
Ať už dáte přednost použití impregnačního nátěru nebo insekticidu, dřevo, na které máte v plánu zvolený produkt aplikovat, by mělo být suché, čisté a beze stop po mastnotě, pryskyřičných skvrnách nebo jiných nečistotách. Je také důležité, aby dřevěný podklad nepokrývala námraza a přípravky se nevyplatí nanášet v době zvýšené vlhkosti vzduchu nebo nízkých teplot. Teplota by se měla pohybovat v rozsahu od 10 do 30 stupňů Celsia, v opačném případě budou přípravky zasychat velmi dlouho a nemusí se do dřeva kompletně vsáknout.