Co byste měli dbát při aplikaci barev a nátěrů na dřevěné povrchy? Prozradíme vám, kterými základními pravidly při malování se lze řídit za účelem dosažení těch nejlepších výsledků s dlouhodobou účinností.
Základní pravidla pro aplikaci nátěru na dřevo
Čas malování a panující klimatické podmínky mohou mít zásadní vliv na výsledný vzhled dřevěného povrchu po malování. Pokud je teplota vzduchu příliš nízká, nátěr bude zasychat velmi pomalu, nanášet se jej však nevyplatí ani pod přímým sluncem. Relativní vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 65 %, na což je třeba obzvlášť myslet v případě aplikace nátěrů na vodní bázi. Obecně platí, že byste dřevo neměli natírat před ani během bouřky či po deštích, kdy se ještě ze země vypařuje voda. Pro malování je nejvhodnější vybrat příjemný jarní nebo podzimní den, pokud se však rozhodnete malovat během letních měsíců, nechte si tuto činnost raději na ráno nebo na večer, kdy nehrozí dosažení příliš vysokých teplot.
Je také samozřejmostí, že dřevěný podklad by měl být před aplikací nátěrů suchý, čistý a zbavený jak prachu , tak mastnoty, pryskyřičných skvrn či jiných nečistot. Pokud je to nutné, můžete jej také obrousit s pomocí brusného papíru, čímž dřevo získá hladší podobu a následná aplikace nátěru se stane jednodušší.
Jaké druhy nátěrů máte na výběr?
Pro začátek je důležité zamyslet se nad umístěním dřevěného povrchu, tedy zda se jedná o dřevo situované v interiéru, kde je relativně chráněno před působením okolního prostředí nebo se naopak nachází v exteriéru, kde je vliv povětrnostních podmínek mnohem výraznější. V případě dřevěných podkladů situovaných ve vnějším prostředí, případně v místnostech s vysokou mírou vlhkosti byste měli začít s impregnací. Tuto funkci plní impregnační olej na dřevo Limba s obsahem lněného oleje zvýrazňující přirozenou strukturu dřeva a chránící dřevěný podklad před působením vody, vlhkosti, UV záření a dalších vlivů počasí.
Pokud se dřevo nachází v přirozeně vlhkém prostředí nebo je předpoklad, že na jeho povrchu může dojít ke sběru vody, dřevěný povrch byste měli také ošetřit s pomocí insekticidního a fungicidního přípravku na dřevo Drevosan Profi+ . Ten dřevěný nábytek, podlahu, okna či jiné konstrukce ze dřeva efektivně ochrání před znehodnocením houbami a dřevokazným hmyzem.
Jak ochranný, tak dekorativní účinek je charakteristický také pro kvalitní lazury na dřevo, které zlepšují hydrofobnost dřevěných povrchů a poskytují jim dlouhodobou ochranu před působením UV záření a vysokou odolnost před povětrnostními vlivy. V této kategorii máte k dispozici lakovou lazuru Slovlux , která na povrchu dřeva vytváří esteticky působící lesklý, hladký a elastický film. Nátěr lze aplikovat i na dřevotřískový a dřevovláknitý materiál, ať už se nachází na chatě, na balkoně, v zahradním nábytku nebo altánku.
V neposlední řadě si vaši pozornost zaslouží také tenkovrstvá lazura Slovlux, která obsahuje lněný olej i vosk a při aplikaci na starší nátěr jej není nutné odstranit, jelikož ho postačí přetřít. Je schopna proniknout hluboko do struktury dřeva a můžete si zvolit některý z více barevných odstínů včetně bezbarvého určeného speciálně pro použití v interiéru.